نائب رئیس اول مجلس:

اتفاقات اقتصادی کشور حاصل اقتصاد غیرشفاف و رانتی است

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: اتفاقات اقتصادی که در کشور رخ داده، حاصل اقتصاد غیرشفاف و رانتی است.

به گزارش یزدی نیوز، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در نشست بررسی وضعیت صنایع نساجی در استان یزد اظهار داشت: کار صنایع و سرمایه گذاران این حوزه در شرایط سخت اقتصادی تحسین برانگیز است و دولتمردان باید شرایطی را فراهم آورند که مسیر آنها هموارتر شود.

وی با بیان اینکه اتفاقات اقتصادی که در کشور رخ داده، حاصل اقتصاد غیرشفاف و رانتی است، افزود: وقتی دارنده مالک اصلی هولدینگ یکی از اصلی‌ترین شرکت‌ها بازنشستگان نفت است، نتیجه این می‌شود که از انفال برای سودرسانی به خودشان بهره می‌گیرند.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی ذینفع خودش در منافع خودش تصمیم می‌گیرد، به اینجا می‌رسد که ارزان بخرد و گران بفروشد و به این ترتیب سود بسیار کلانی به جیب آنها سرازیر می‌شود اما در مقابل، تولیدکنندگان با مشکلات بسیار زیادی روبرو می‌شوند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: تا زمانی که رقابت درستی در عرصه تولید و اقتصاد نداشته باشیم و شفافیت لازم وجود نداشته باشد، چنین مشکلاتی ایجاد می‌شود.

وی گفت: ما باید در زمینه داخل و خارج تبعیض به نفع داخل داشته باشیم و سرمایه‌گذاری‌های ما باید برای کارگران و نیروهای داخل کشور و تقویت شرکت‌های تولیدی بومی باشد.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نساجی در کشور ما به علت اینکه نفت، گاز و پتروشیمی داریم، صنعتی دارای مزیت نسبی فوق‌العاده است و باید به آن توجه کنیم.

قاضی زاده هاشمی افزود: اینکه بخشی از مواد اولیه این صنعت را صادر می‌کنیم در حالی که نیاز داخلی وجود دارد موضوعی غیرقابل قبول است، در فولاد هم ما همین مشکلات را الان داریم و با وجودی که شرکت‌های فولادی ما بر سر خوراک مشکلات زیادی دارند، محصولات معدنی به صورت خام از کشور خارج می‌شود.

وی ادامه داد: این موضوع ناشی از سیاست‌های غلط دولت است که فکر می‌کند به این صورت ارز به دست می‌آورد در حالی که چنین نتیجه‌ای هم به دست نمی‌آید و بر اساس گزارش‌های ارائه شده، حجم بسیار زیادی از این منابع ارزی هم باز نمی‌گردد و در واقع این اقدام ضد تولید و ضد اشتغال است.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: تا زمانی که نیاز بازار داخلی است، صادرات مواد اولیه باید ممنوع شود و نباید اجازه داد که رانت در هیچ زمینه ای به وجود بیاید.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..