معاون وزیر علوم:

اولین پهنه علم و فناوری کشور در یزد ایجاد می‌شود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری از ایجاد پهنه علم و فناوری در شهر یزد خبر داد و گفت: شهر یزد اولین شهر کشور خواهد بود که رسما از پهنه علم و فناوری برخوردار خواهد شد.

به گزارش یزدی نیوز، غلامحسین رحیمی شعرباف مقدس،  در نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان یزد، با اشاره به درخواست دانشگاه یزد برای احداث پهنه علم و فناوری اظهار داشت: خوشبختانه شهر یزد در زمینه اتصال توسعه فناوری به نهادهای علمی گام‌های بسیار خوبی برداشته و امیدواریم هرچه سریع‌تر و با رعایت برخی شروط، مجوز احداث پهنه علم و فناوری برای شهر صادر شود.

وی همچنین با اشاره به سند آمایش آموزش عالی با هدف ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور عنوان کرد: سند آمایش آموزش عالی به عنوان یکی از طرح های اساسی ساماندهی مراکز آموزش عالی از دو سال قبل و براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شروع شده است.

رحیمی شعرباف افزود: سند آمایش با هدف بهبود وضعیت تمام مراکز آموزش عالی کشور و متناسب‌سازی آن با وضعیت داوطلبان ورود به آموزش عالی، نیازهای کشور و ارتقای کیفی مؤسسات آموزش عالی تدوین شده است.

وی ادامه داد: ساماندهی مراکز آموزشی عالی در برخی استان‌ها به شدت و در برخی دیگر به صورت خفیف انجام شده و خوشبختانه در استان یزد شاهد رشد و گسترش بی رویه آموزش عالی دولتی نیستیم هرچند در برخی از مراکز، نظیر دانشگاه آزاد، پیام نور و حتی فنی و حرفه ای به دلیل کاهش تقاضا و داوطلب نیاز به تغییر آرایش و سازماندهی وجود دارد که به صورت داخلی در حال انجام است.

رحیمی شعرباف یادآور شد: برای اجرای سند آمایش مراکز آموزش عالی علاوه بر وجود شورای مرکزی در وزارتخانه، با ملاک قرار دادن تقسیمات استانی، شورای مدیریت آموزش عالی در هر استان که در رأس آن رئیس دانشگاه جامع استان قرار دارد، نیز تشکیل خواهد شد و چهار مدیر استانی زیرنظام وزارت علوم شامل رؤسای دانشگاه آزاد، علمی کاربردی، پیام نور و فنی و حرفه ای از اعضای دیگر شورا هستند و در صورت ضرورت رؤسای دانشگاه فرهنگیان، پارک علم و فناوری و نماینده منتخب مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی نیز به شورا دعوت می شوند.

وی تاکید کرد: وزارت علوم درصدد است که اختیارات لازم و مهمی را بر عهده شورای استانی بگذارد، به طوری که بسیاری از وظایف در دو بعد تصمیم گیری یا مشورتی بر عهده شورا قرار می گیرد و موضوعات در سطح استانی در شورای هر استان بررسی و تصمیم گیری می شود و به این ترتیب به وزرات علوم کمک می کنند تا تصمیمات بهتری اتخاذ کند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری اظهار امیدواری کرد: به وسیله شوراها، به تدریج شبکه استانی آموزش عالی کشور پدید آید و استان ها نقش مهمی به عنوان مؤلفه های اصلی این شبکه داشته باشند.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..