ساخت سلول‌های خورشیدی قابل چاپ در دانشگاه یزد

محققان کشور در دانشگاه یزد سلول‌های خورشیدی قابل چاپ ساختند.

به گزارش یزدی نیوز گروهی از محققان در دانشگاه یزد با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی وریاست جمهوری موفق به تولید نسل جدیدی از سلول‌های خورشیدی قابل چاپ شدند

مجری این طرح گفت: هدف این پژوهش استفاده از مواد جاذب پروسکایت در ساختار سلول خورشیدی بود. به گونه‌ای که مراحل ساخت به دمای بالا احتیاج نداشته باشد. تولید برق مصرفی با استفاده از سلول‌های خورشیدی بسیار آسان‌تر از سایر روش‌ها است، اما به علت قیمت بالای سلول‌های خورشیدی سیلیکونی، استفاده از آن‌ها در بسیاری از موارد مقرون به صرفه نیست.

نعیمه ترابی میرزایی ادامه داد: فرایند ساخت سلول‌های خورشیدی نسل جدید بسیار ارزان و آسان‌تر از سلول‌های سیلیکونی است که با فراهم آوردن امکان ساخت سلول‌ها بر روی زیرلایه‌های منعطف می‌توان به صنعت تولید سلول‌های خورشیدی قابل پرینت دست یافت.

ترابی با بیان اینکه این تکنیک به علت مقرون به صرفه بودن و قابلیت تولید در مقیاس وسیع بسیار مورد توجه است، خاطر نشان کرد: با دستیابی به این فناوری می‌توان بخش وسیعی از برق مصرفی را از طریق سلول‌های خورشیدی تامین کرد.

میرزایی ادامه داد: در حال حاضر دانش ساخت سلول‌های خورشیدی پروسکایت در کشور وجود دارد و محققان ایرانی هم‌پای سایر کشور‌ها در این حوزه پیش آمده‌اند. اما در حلقه اتصال تحقیقات به صنعت مشکلاتی وجود دارد و شاهد تجاری سازی این نوع سلول‌ها در کشور نیستیم.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، وی با بیان اینکه در این پژوهش سلول‌های خورشیدی پروسکایت با قابلیت پرینت ساخته شد، گفت: تمام لایه‌ها و اجزای سلول‌های خورشیدی را در دمای پایین و روی بستری انعطاف پذیر ساختیم. ارزان، سبک بودن و بازدهی بالا برخی از ویژگی‌های این سلول‌های خورشیدی است. ضخامت کل سلول می‌تواند کمتر از ۱ میکرون نیز باشد.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..