بازار کساد تولیدی‌های پوشاک در یزد

مدیر اجرایی اتحادیه خیاطان و تولیدکنندگان پوشاک یزد از تعطیلی تقریباً کامل بازار تولید پوشاک یزد به دنبال شیوع کرونا خبر داد و گفت:بسیاری از نیروی کار فعال در این بخش طی ماه‌های اخیر از کار اخراج و بیکار شده‌اند.

«لیلا بورقی»  گفت: به دنبال شیوع کرونا عملاً هیچ تولیدی در حوزه پوشاک در استان صورت نمی‌گیرد و بازار تولید پوشاک یزد تقریباً به صورت ۱۰۰ درصدی تعطیل است.

وی اظهار کرد: هر چند به دنبال شیوع کرونا شاهد اختلال در بازار پوشاک بودیم ولی تولید ماسک و گان تا حدودی موجب فعالیت برخی واحدها در این بخش بود که متاسفانه با ورود چندین شرکت خصوصی، تولید این اقلام نیز از این واحدهای تولیدی سلب شد.

وی ادامه داد: تولید لباس کار و لباس فرم، لباس عروس برای مزون‌ها، لباس مشکی برای مراسم‌ها و پوشاک مخصوص به مراسم‌های مختلف از عمده تولیدات این بخش تا قبل از کرونا بود اما با تعطیلی مراسم‌ها و بسته شدن مزون‌ها، فعالیت بسیاری از تولیدی‌ها متوقف شد.

وی با اشاره به ناتوانی تولیدکنندگان پوشاک در پرداخت حقوق و بیمه کارگران خود، از اخراج و بیکاری بسیاری از نیروی کار فعال در این بخش طی ماه‌های اخیر خبر داد و افزود: حمایت‌های سابق دولت در خصوص پرداخت حق بیمه نیروهای کارگری اکنون قطع شده لذا کارفرمایان نیز در این رابطه ناتوان شده و اقدام به قطع بیمه کارگران خود کرده‌اند.

وی ورود اتباع خارجی به صنوف مختلف را از دیگر مشکلات جدی در بازار تولید پوشاک یزد خواند و بیان کرد: قبلاً اتباع تنها مجاز به ورود در مشاغل تعیین شده را داشتند اما در حال حاضر از سوی اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی به آن‌ها کارت‌هایی ارائه کرده تا از طریق آن با اصناف مختلف قرارداد بسته و به بازار کار سایر مشاغل نیز وارد شوند که از این طریق فرصت‌های شغلی از نیزوروهای بومی سلب و موجب بیکاری آنها شده است.

 

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..