کد خبر: 93731
مدیر کل منابع طبیعی یزد خبر داد:
اجرای نهضت نهالکاری همگانی در ۶۲۰ هکتار از اراضی طبیعی استان یزد
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد از اجرای طرح سراسری نهضت نهالکاری همگانی برای ایران سرسبز در سطح ۶۲۰ هکتار از اراضی طبیعی شهرستان های بافق و بهاباد خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز«محمدرضا آخوندی» در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری این مراسم همزمان با سراسر کشور در روز پنجشنبه چهاردهم آذرماه با حضور اقشار مختلف مردم به ویژه جوامع محلی، اظهار کرد: در این نهضت غرس ۱۴ میلیون نهال در کشور برنامه ریزی شده که سهم استان یزد ۸۷ هزار نهال در سطح ۶۲۰ هکتار است.

وی این برنامه را در راستای رویکرد سازمان جنگل ها برای جلب مشارکت مردم در توسعه فضای سبز خواند و افزود: هرچند این برنامه در سال های گذشته نیز به اشکال مختلف در کشور انجام می شده، با توجه به تغییرات اقلیمی و به نیت ۱۴ معصوم(ع) و برای کشت ۱۴ میلیون نهال روز چهاردم آذرماه در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به اجرای این طرح در شهرستان های بافق و خاتم یزد، تصریح کرد: در شهرستان خاتم غرس ۱۲ هزار نهال از نوع بنه و بادام در سطح ۱۲۰ هکتار از اراضی جنگلی که از دو هفته قبل بسترسازی آن انجام شده آغاز و سعی می شود تا پایان ماه جاری به سرانجام برسد.
آخوندی ادامه داد: این طرح در شهرستان بافق نیز با کشت ۷۵ هزار نهال از نوع تاغ در وسعت ۵۰۰ هکتار از اراضب بیابانی گود گوار انجام می شود که در روز پنجشنبه به صورت نمادین با حضور مسئولان استان و جوامع محلی در سطح قریب ۵۰ هکتار از این اراضی آغاز و تا یک ماه آینده برای باقیمانده این اراضی انجام به اتمام می رسد.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این طرح عملیات بیولوژیکی در ۱۴ هکتار از بخش آبخیزداری شهرستان های میبد و بافق متناسب با منطقه و همچنین کپه کاری و بذرپاشی در ۵۸۰ هکتار از مراتع شهرستان های ابرکوه، اشکذر، بهاباد، اردکان، میبد، یزد و تفت انجام خواهد شد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رشد دو تقریبا دو برابری اعتبارات صندوق توسعه ملی استان نسبت به سال گذشته و افزایش آن به ۳۵ میلیارد تومان در سال جاری، تصریح کرد: ۲۷ میلیارد تومان از این اعتبار که تاکنون ۳۰ درصد آن تخصیص یافته است، صرف بخش آبخیزداری استان و هشت میلیارد تومان نیز به بخش بیابان اختصاص خوهاد یافت.
به گفته وی، در جریان سفر اخیر رییس جمهور و هیات دولت به استان یزد نیز ۲۵ میلیارد تومان برای منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سالهای ۹۸ و ۹۹ مصوب شد که ۵ میلیارد تومان جهت اجرای طرح کاداستر اراضی، ۵ میلیارد تومان جهت بخش بیابان و ۱۵ میلیارد تومان برای بخش آبخیزداری استان طی این دو سال اختصاص خواهد یافت.
آخوندی اضافه کرد: تاکنون برای ۵۰ درصد از اراضی طبیعی استان طرح کاداستر اجرا شده و برای مابقی آن که باید تا پایان امسال انجام شود از مجموع ۳۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز، همین ۵ میلیارد تومان اعتبار تاکنون اختصاص یافته است.
وی در بخشی از سخنانش با اشاره به این که در سال گذشته ۹ مورد حریق در مراتع استان موجب خسارت به ۴۲ هکتار از آنها شد، گفت: امسال ۹ مورد حریق در مراتع استان روی داده ولی با اقدامات به موقع جوامع محلی که به امکانات اطفای حریق مجهز شده اند تنها شاهد خسارت به ۱۴ هکتار از مراتع استان بودیم.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در پایان نیز مهمترین اولویت این اداره کل در بخش آبخیزداری را طی دو سال گذشته کنترل سیلاب ها با استحصال آنها با اقدامات آبخوان داری و آبخیزداری ذکر کرد و گفت: در سال گذشته با استحصال شش میلیون مترمکعب از نزولات جوی مانع خسارت سیل در بسیاری از شهرها و روستاهای استان شدیم.
 
 
منبع:ایسنا یزد
Page Generated in 0/0043 sec