شناسه خبر: 72238 منتشر شده در مورخ: 1398/03/29 ساعت: 20:46 گروه: اجتماعی
عکاسان استان یزد به واسطه بی‌توجهی برخی از دستگاه‌های استان و عدم استفاده از هنر و تجربه آنها، به جهت اعتراض به حقوقشان جلوی درب استانداری یزد حضور پیدا کردند.

به گزارش یزدی نیوزعکاسی، واژه‌ای که معمولا اگر در بین افراد به عنوان شغلی نام برده شود شاید خیلی به صورت جدی به آن نگاه نکنند و هر کس بیان کند که این کار نیاز به علم و هنر و سلیقه ندارد و همه می‌توانند با فشار دادن یک کلید، کار عکاسی را انجام دهند.

 
اما فارغ از نگاه عامیانه به این حرفه ارزشمند و قابل احترام که به نوعی سبب ساز به جای ماندن تصاویر تاریخی در ذهن مخاطبین شده است، متاسفانه برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی هم نسبت به اهمیت آن آگاهی ندارند و خیلی جدی به آن نگاه نمی‌کنند.
 
اگر به تاریخ انقلاب اسلامی و یا سال‌های قبل‌تر نگاهی بیندازید می‌بینید که تصاویر به جای مانده از آن دوران با دستان هنرمندانی شکل گرفته که در حرفه عکاسی یک استاد به تمام معنا و به قولی خاک خورده این عرصه بودند که با حضور مستمر در جریان‌های مختلف، خاطرات شیرین و تلخی را در دل تاریخ ماندگار کردند.
 
 
 
تا 10 یا 15 سال پیش آن‌چنان‌که باید و شاید به حرفه عکاسی توجه نمی‌شد و دلیل آن هم عدم گستردگی فضای رسانه‌ای به اشکال و انواع گوناگون امروزی بود ولی با گذشت زمان و پیشرفت علم و دانش شاهد این بودیم که روزبه روز رسانه‌های جدیدتر و با سرعت بیشتری در جهان گسترش یافتند که نیاز به استفاده از عکاسان حرفه‌ای را در خود الزامی می‌دیدند.
 
امروزه در بخش‌های مختلف شاهد فعالیت عکاسان به صورت حرفه‌ای هستیم ولی بازهم افرادی هستند که هر چند خاک این حرفه را خورده‌اند ولی باز با بی‌مهری و بی‌توجهی برخی مسئولان روبه‌رو می‌شوند.
 
در همین خصوص برخی از عکاسان استان یزد به واسطه بی‌مهری‌ها و بی‌توجهی‌هایی که به آنها می‌شد با تجمع جلوی درب استانداری خواهان رسیدگی به مشکلات این قشر در استان بودند.
 
ماجرای اعتراض عکاسان استان جلوی درب استانداری یزد
 
محمد علی کرامتی  با اشاره به اینکه تجمع تعدادی از عکاسان جلوی درب استانداری یزد دلایل متعددی دارد اظهار داشت: یکی از دلایل این عکاسان برای تجمع این بود که اداره ثبت احوال استان با به کار گیری نیروهای خود، اقدام به عکس گرفتن از چهره مردم برای کارت‌های ملی هوشمند می‌کند که مشکلاتی را به وجود آورده است.
 
رئیس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران استان یزد خاطرنشان کرد: این انجام عکاسی توسط نیروهای این اداره کل سبب نارضایتی اکثریت مردم به واسطه کیفیت پایین تصاویرشان شده است.
 
وی افزود: گواهی نامه، گذرنامه و کارت پایان خدمت از دیگر فعالیت‌هایی است که عکاسان می‌توانند در آن مشغول به کار شوند و به نوعی امرار معاش کنند که در این زمینه هم پلیس +10 هماهنگی‌هایی را انجام داده‌ و خودشان این کار را دنبال می‌کنند.
 
کرامتی با طرح این سوال که پس نقش عکاسان حرفه‌ای و با تجربه در استان یزد چه می‌شود؟ گفت: هر کدام از این افرادی که در تجمع حضور داشتند شاید نزدیک به 20 تا 40 سال در زمینه شغلی خود تجربه دارند که با این بی‌توجهی‌ها مشخص نیست که برای امرار معاش خود باید به چه فعالیت داشته باشند.
 
رئیس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران استان یزد اضافه کرد: عکاسان یزد طی نامه‌ای که به دستگاه‌های استان نوشتند گلایه‌های خود را در خصوص مواردی که مشکلات داشتند بیان کردند که تا کنون کاری صورت نگرفته و تصمیم گرفتند خودشان در جهت دفاع از شغل و درآمدشان اعتراضی را در جلوی درب استانداری برگزار کنند که هنوز اقدام مؤثری را شاهد نبودیم و قرار بر این شد تا در روزهای آتی نسبت به استفاده و یا عدم استفاده از عکاسان در فعالیت‌های مورد نظر به ما اطلاع بدهند.
 
وی اضافه کرد: این اعتراضات صنف عکاس فقط به استان یزد باز نمی‌گردد و در سراسر کشور صورت گرفت تا بتوانند به نوعی از حق خود دفاع کنند.
 
تصاویر بی‌کیفیت کارت‌های ملی هوشمند زیبنده یک ایرانی نیست
 
کرامتی در ادامه به کیفیت بسیار پایین تصاویر درج شده بر روی کارت‌های ملی هوشمند اشاره کرد و افزود: با نگاه به تصاویر درج شده از هر فرد بر روی کارت‌های ملی هوشمند، فرد متقاضی شاید به واسطه کیفیت نامناسب این عکس علاقه‌ چندانی نداشته باشد که بخواهد آن را برای پیگیری امورش به جایی ارائه کند.
 
رئیس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران استان یزد با اشاره به اینکه عکس زیبا نشان از شخصیت هر فرد است تصریح کرد: این کارت‌های ملی با تصاویر بی‌کیفیتی که ارائه می‌شود زیبنده یک ایرانی نیست که می‌شد در این خصوص با استفاده از عکاسان با تجربه و کاردان نسبت به انجام فعالیت‌های بعدی اقدامات لازم را پیگیری و در نهایت هم رضایت مردم را به ارمغان آورد.
 
وی در پایان عکاسی را یک شغل هنری و فنی دانست و اذعان داشت: عکاسی به این شکل نیست که هر کس به راحتی بتواند آن را انجام دهد و در نهایت هم یک اثر زیبا بر جای بگذارد بلکه نیاز به تجربه و فعالیت سالیانه در این زمینه دارد تا بتواند آثار ماندگار و زیبایی را از خود خلق و در تاریخ یک کشور به ثبت برساند.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1380 sec