شناسه خبر: 69900 منتشر شده در مورخ: 1397/11/24 ساعت: 10:41 گروه: شهرستان ها
نخستین نمایشگاه و مرکز آموزش دائمی صنایع دستی ابرکوه، در محل خانه تاریخی قیومی واقع در محله درب قلعهاین شهرستان گشایش یافت.

به گزارش یزدی نیوزسرپرست میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابرکوه گفت: نمایشگاه و مرکز آموزش صنایع‌دستی با همکاری بخش خصوصی کار خود را آغاز کرد.

 
مجاهد کرباسی بابیان اینکه چنته بافی، گیوه‌دوزی، قفل‌سازی، گلیم بافی و«عاروسک جلی» به ثبت ملی رسیده است، تصریح کرد: به غیر از این رشته ها، رویه چینی، نمدمالی، قالی بافی و سفره خمیر مهم‌ترین صنایع‌ دستی فعال ابرکوه می باشند که در این نمایشگاه  تعدادی از این محصولات در معرض فروش و نمایش گذاشته شده است.
 
کرباسی اظهار داشت: معرفی و توسعه ظرفیت ‌های گردشگری و صنایع‌دستی که نقش تأثیرگذاری در حوزه اشتغال و توسعه گردشگری دارد از اهداف برپایی نمایشگاه است.
 
این مسئول بابیان اینکه در این نمایشگاه ۱۵نفر از مربیان همکاری دارند، خاطر نشان کرد: در مجاورت نمایشگاه همچنین دوره ‌های آموزشی در رشته ‌های چنته بافی، نمدمالی، بافت سفره خمیر، عاروسک جلی، معرق چوب و چرم با حضور اساتید مجرب برگزار می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: متقاضیان می‌توانند با مراجعه حضوری برای شرکت در دوره ‌های آموزشی ثبت ‌نام کنند.
 
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابرکوه با اشاره به اینکه تاکنون هشت اثر ناملموس شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، یادآور شد: چنته بافی، قفل‌سازی، گیوه‌دوزی، عاروسک جلی، موسیقی مراسم محرم، آیین زنجیر زنی، آیین جوش دوره آثار ناملموس ابرکوه است که در فهرست ‌آثار ملی ثبت است.
 
ابرکوه به عنوان یکی از ۱۴شهر نمونه گردشگری کشور، ۴۰۰ اثر تاریخی و طبیعی دارد که ۱۳۶ اثر آن تاکنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
منزلگاه امام رضا(ع)، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی، قلعه‌ های تاریخی، مسجد جامع، کوه گنبد عالی و سرو ۴۵۰۰ساله از آثار تاریخی شاخص منطقه است.
 
منبع: خبرگزاری صداوسیما
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1407 sec