شناسه خبر: 67707 منتشر شده در مورخ: 1397/08/22 ساعت: 17:33 گروه: شهرستان ها
فرماندار ابرکوه در دیدار با مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد خواستار در دستور کار قرار گرفتن ثبت جهانی سرو کهنسال این شهر از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور به صورت انحصاری شد.

به گزارش یزدی نیوز «محمد کاظمی نسب» در این دیدار خواستار پیگیری ثبت جهانی سرو کهنسال ابرکوه به صورت تک درختی منحصربفرد و نه به صورت مجموعه درختان کهنسال ایران از سوی متولیان امر شد.

 
وی با اشاره به در حال تغییر بودن طرح آمایش سرزمینی ابرکوه، اظهار کرد: محوریت این سند آمایشی از توجه به بخش‌های کشاورزی و دامداری به سمت بخش خدمات و به ‌طور ویژه گردشگری مبتنی بر میراث فرهنگی و صنایع‌دستی سوق یافته است.
 
کاظمی‌نسب خاطرنشان کرد: ابرکوه در ابتدای راه تبدیل شدن به قطب میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد است و بخش عمده کار برای مسیر رسیدن به این هدف بر عهده مردم ابرکوه، مهردشت و روستاهای شهرستان است تا این مهم در یک دوره 10 ‌ساله محقق شود.
 
وی تصریح کرد: بیش از 162 هکتار بافت تاریخی ثبت شده در این شهرستان یک سرمایه بالقوه است که به سرمایه‌ای به مراتب بزرگتر تبدیل خواهد شد و وجود آثار بی‌نظیر و کم‌نظیر این شهرستان در سطح دنیا مانند سرو کهنسال 4000 ساله و خانه تاریخی آقازاده، همه برنامه‌ریزان کشور را متقاعد می‌کند که ابرکوه به قطب گردشگری کشور تبدیل شود.
 
فرماندار ابرکوه با اشاره به تنوع ظرفیت‌های گردشگری ابرکوه، ابراز امیدواری کرد با مستقر شدن پادگان نظامی ارتش در این شهرستان حتی شاخه‌ی گردشگری نظامی نیز در این شهرستان فعال شود.
 
کاظمی نسب به اقدامات صورت گرفته در جهت ثبت جهانی سرو کهنسال ابرکوه نیز اشاره و عنوان کرد: آخرین اخبار رسیده از سازمان میراث فرهنگی کشور حاکی از آن است که پرونده ثبت جهانی این اثر طبیعی باید در قالب مجموعه درختان کهنسال کشور ارسال شود.
 
وی ادامه داد: خواسته‌ی مسئولان و مردم ابرکوه این است که این درخت کهن‌سال به‌ صورت تک درخت و انحصاری ثبت جهانی شود لذا در این زمینه از مسئولان ارشد کشوری خواستار شدیم تا در این باره راهکار ارائه کنند و از میراث فرهنگی نیز درخواست داریم که موضوع مذکور را یکی از دستورکارهای قطعی خود قرار دهد.
 
این مسئول یادآور شد: مردم در ابرکوه با سرمایه‌های خود و بدون این که دولت حمایت زیادی از آن‌ها داشته باشد، اقدام به راه‌اندازی مراکز اقامتی، خانه‌های بومگردی و گردشگری کرده‌اند و در حال حاضر نیازمند حمایت و توجه خاص مسئولان هستند.
 
فرماندار ابرکوه با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون مناره‌های نظامیه نیز عنوان کرد: لازم است تیم تحقیقاتی میراث فرهنگی مسئله آسیب‌های احتمالی به این اثر فاخر را مورد بررسی قرار دهد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.
 
وی همچنین از وجود آثار بسیار ارزشمند و تاریخی در بخش بهمن و شهر مهردشت مانند خانه‌های اسماعیل‌خانی و قلعه‌های متعدد یاد کرد و از مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد خواست تا ضمن بازدید از آثار این بخش از شهرستان، به نیازهای این منطقه رسیدگی کند.
 
کاظمی نسب در پایان به وجود گردشگری مذهبی در ابرکوه هم اشاره و در این باره از برپایی دو رویداد بزرگ در حوزه میراث فرهنگی شهرستان  خبر داد و تصریح کرد: بنا داریم در آینده‌ای نزدیک هزاره‌ی گنبد عالی را به ‌عنوان یک بنای تاریخی گمنام و همچنین همایش بزرگداشت عزیزالدین نسفی را با هدف معرفی سرمایه‌های فرهنگی ابرکوه به کشور، برگزار کنیم.
 
 
 
منبع:ایسنا یزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0853 sec