شناسه خبر: 65090 منتشر شده در مورخ: 1397/04/14 ساعت: 11:25 گروه: اجتماعی
رییس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به در پیش بودن مسافرت‌های تابستانی در ایام پیش رو، از برخی از شگردهای مجرمان سایبری در این ایام پرده برداشت و گفت: متاسفانه مجرمین سایبری از هر موقعیت، مکان یا هر فرصتی برای انجام اهداف مجرمانه خود نهایت بهره را برده و سعی دارند با جلب اعتماد قربانیان به خواسته‌های خود دست پیدا کنند .

به گزارش یزدی نیوزسرهنگ «مهدی شکیب» گفت: یکی از موقعیت‌هایی که دست مجرمان سایبری را برای انجام فعالیتهای مجرمانه باز می‌گذارد، ایام تابستان و مسافرت‌های تابستانی است. افراد سودجو سعی دارند از اعتماد کاربران سوءاستفاده کرده و با شیوه‌های مختلف مهندسی اجتماعی آنها را فریب دهند .

 
وی افزود: اکثر جرائم صورت گرفته در این ایام با انگیزه مالی بوده و مجرمان بیشتر به دنبال کسب منافع مالی است، بنابراین هموطنان عزیز باید نسبت رعایت موارد پیشگیرانه حساس‌تر بوده و نکات ایمنی را رعایت نمایند .
 
رییس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا،‌گفت: یکی از مواردی که متاسفانه افراد سودجو جهت انجام فعالیت‌های مجرمانه خود از آن سود می‌برند، دستگاه‌های خودپرداز بوده که این افراد با استفاده از شیوه‌های مختلف روانی، مسافران را فریب داده و به بهانه واریز پول به کارت، کارت به کارت از هموطنان کلاهبرداری می‌کنند .
 
سرهنگ شکیب تصریح کرد: اگر افراد ناشناس تقاضای استفاده از خدمات بانکی به وسیله کارت بانکی شما را داشتند، به هیچوجه آن را نپذیرید و هنگام استفاده از خدمات بانکی دقت نمائید مشخصات و جزئیات کارت شما برای دیگران قابل مشاهده نباشد .
 
این مقام مسئول در ادامه با بیان این‌که احتمال دارد کارت بانکی که در دست افراد ناشناس قرار گرفته سرقتی باشد، تصریح کرد: این کلاهبرداران با بیان اینکه سقف مجاز برداشت بیش از تقاضای آنها است و آنها وجه مورد نظر را به کارت شما واریز نمایند و شما برداشت کرده و وجه نقد را به آنها بدهید. یا به حساب شما واریز کرده (کارت به کارت) و شما به کارت دیگری واریز نمائید‌ از شما سوءاستفاده می‌کنند .
 
وی اظهار کرد: اگر کارت بانکی که در اختیار افراد ناشناس قرار دارد مسروقه باشد آنگاه شما دچار مشکل شده و باید در برابر قانون و شاکی خصوصی پاسخگو باشید .
 
سرهنگ شکیب با بیان این‌که یکی دیگر از مواردی که زمینه سوءاستفاده از کاربران را فراهم می‌آورد، اتصال محافظت نشده به وای فای‌های رایگان و باز است،‌خاطرنشان کرد: بسیاری از مسافران که لپ‌تاپ، تبلت و موبایل‌های هوشمند دارند از اینترنت‌های باز و رایگان استقبال می‌کنند و در هر مکانی با سیستم‌های خود به اینترنت متصل می‌شوند تا از اخبار و اطلاعات دنیای سایبر بهره ببرند .
 
وی گفت: از آنجایی که افراد مختلف بدون رمزهای عبور و مجزا به وای‌فای‌های عمومی متصل می‌شوند لذا نمی‌توان امنیت کاملی برای آنان متصور شد بنابراین هموطنان عزیز سعی کنند برای انجام کارهای مهم و خصوصی از اینترنت همراه و یا وای‌فای‌های عمومی که موارد ایمنی را رعایت کرده و مطمئن هستند، استفاده نمایند .
 
این مقام مسئول سوء استفاده از اطلاعات ذخیره شده در حافظه‌های دستگاه‌های هوشمند را یکی دیگر از مهمترین شگردهای مجرمانه دانست و بیان کرد: در بسیاری از سیستم‌های شخصی مسافران، انبوهی از اطلاعات مهم و شخصی وجود دارد، که خطر سرقت آنها از سوی مجرمان وجود دارد. بنابراین قبل از مسافرت اطلاعات مهم و شخصی را از حافظه دستگاه‌های همراه به حافظه‌های جانبی مثل فلش مموری، هارد اکسرنال، سی‌دی و دی‌وی‌دی منتقل نموده و در مکان امنی نگهداری نمایید .
 
سرهنگ شکیب رمز گذاری بر روی دستگاه‌های هوشمند، هارد‌های اکسترنال، فلش مموری‌ها و سایر ابزارهای دیجیتال را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: رمزهای پیچیده و ترکیبی از اعداد، حروف، و علائم و کارکترها می‌تواند از دسترسی افراد سودجو به اطلاعات شما جلوگیری نماید .
 
وی در پایان تاکیدکرد: پلیس فتا به صورت مداوم در حال رصد و پایش فضای مجازی بوده و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک اقدام به بررسی و پیگیری موضوع می‌نماید لذا هموطنان عزیز می‌توانند به صورت 24 ساعته و از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir همکاران بنده را یاری نمایند .
 
 
منبع:ایسنایزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1380 sec